Kancelář podle feng shui

Jak zařídit kancelář podle feng shui?

Feng shui je staré čínské učení o nastolování harmonie v prostoru. Tento zajímavý filozofický směr nachází uplatnění zvláště v architektuře a bytovém i kancelářském designu. Asijští obchodníci
a nejen oni věří, že jim správně navržená kancelář přináší úspěch a zisk. Kromě Číny je feng shui populární zvláště v Japonsku a některých jihoasijských zemích (např. Malajsii a Singapuru). Mimo Asii se uchytilo zvláště ve Velké Británii a v USA. Chcete-li vyzkoušet, zda feng shui skutečně funguje, můžete si i vy upravit svou kancelář. Máme pro vás několik užitečných rad a tipů, co je třeba udělat.

Vyberte vhodnou místnost

Za ideální půdorys kanceláře i jiných místností je považován čtverec. Vyvolává prý dojem jistoty
a stability. Rovněž nemá nic přebytečného navíc jako půdorys tvaru L či T. Negativně jsou vnímány různá zákoutí členitého půdorysu a hrany rohů směřující do místnosti. Nevhodný tvar místnosti totiž může vám a vašim zaměstnancům ubírat energii a vést k nižší pracovní výkonnosti. Půdorys lze do tvaru čtverce upravit např. pomocí příček a vytvořit menší kanceláře. Jde o vhodné řešení v případě, že chcete zrušit open space. Jste-li vedoucí pracovník, tak byste neměl mít kancelář příliš blízko vchodu
do firmy. Může to mít negativní vliv na vaše rozhodující slovo při řízení podniku.

Správně rozmístěte kancelářský nábytek

Kromě volby půdorysu a vzdálenosti kanceláře od firemního vchodu je podle feng shui stěžejní rozmístění nábytku. Pracovní stůl by měl být co nejdále ode dveří a směřovat k jihu či jihovýchodu. Pokud je to možné, měli byste mít výhled z okna, ale kancelářskou židli neumisťujte zády ke dveřím. Nejvhodnější je židle s vysokou opěrkou. Kancelářský nábytek by měl být ze dřeva.

Zvolte vhodné barvy

Do své kanceláře použijte kombinaci maximálně tří barev, z nichž je jedna dominantní a ostatní jsou pouze doplňkové. Prostor bude působit harmonicky a nerušivě. Nedoporučuje se modrá barva, skvělou volbou je naopak zelená.

Prostor oživte květinami

V místnosti by neměly chybět živé rostliny. Pozor však dejte na výběr vhodných druhů! Květiny mají mít kulaté listy. V žádném případě nesmí jít o pichlavé kaktusy, které symbolizují smrt.